Зелена хемија и чисти технологии

Dimeski, Dimko (2012) Зелена хемија и чисти технологии. In: Course to the industry. (Unpublished)

[thumbnail of Zelena hemija i cisti tehnologii.pdf]
Preview
Text
Zelena hemija i cisti tehnologii.pdf

Download (1MB) | Preview

Abstract

„Зелена хемија“ претставува универзално прифатен поим кој го опишува стремежот кон имплементација на еколошки прифатливи хемиски процеси и продукти.
Зеленото процесно инжeнерство е базирано на операции, процеси и технолошки постапки дизајнирани и оптимизирани во насока на максимална профитабилност и минимално еколошки прифатливо влијание врз животната средина.

Item Type: Conference or Workshop Item (Speech)
Subjects: Engineering and Technology > Environmental biotechnology
Divisions: Faculty of Technology
Depositing User: Dimko Dimeski
Date Deposited: 17 Dec 2012 13:02
Last Modified: 17 Dec 2012 13:02
URI: https://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/3725

Actions (login required)

View Item View Item