Христијанскиот придонес за градење на вредносните системи на лидерите

Miceski, Trajko (2003) Христијанскиот придонес за градење на вредносните системи на лидерите. Annals of papers ASA (2003/2004) (19/20). pp. 175-185.

[thumbnail of zbornik.pdf]
Preview
Text
zbornik.pdf

Download (1MB) | Preview

Abstract

Вредносните системи на лидерите претставуваат еден од најважните елементи во процесот на ефикасното ефектуирање на луѓето во организацијата. Ова произлегува оттаму што вредносните системи на лидерите ги чинат нивните вредности што тие ги поседуваат и преферираат. А, вредностите пак, претставуваат основно верување на лидерите дека нивниот начин на однесување (за нив или за другите), е поприфатлив од некој друг начин на однесување.

Item Type: Article
Subjects: Social Sciences > Economics and business
Divisions: Faculty of Economics
Depositing User: Trajko Miceski
Date Deposited: 12 Dec 2012 13:45
Last Modified: 18 Jun 2013 10:30
URI: https://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/3486

Actions (login required)

View Item View Item