Протетска хиперплазија

Dimova, Cena (2010) Протетска хиперплазија. In: Симпозиум со меѓународно учество, Здружение на стоматолози на Македонија, Стоматолошки ден, 10 May 2010, Куманово.

[thumbnail of BROSHURA STOMATOLOSKI DEN 2.pdf]
Preview
Text
BROSHURA STOMATOLOSKI DEN 2.pdf

Download (2MB) | Preview
[thumbnail of TEMA 22.5 KUMANOVO.pdf]
Preview
Text
TEMA 22.5 KUMANOVO.pdf

Download (1MB) | Preview

Abstract

Степенот на редукција на алвеоларниот гребен е висок во првата година по екстракција на забот и изнесува околу 12 мм, а потоа околу 0,2мм во следните години. Процесот е хроничен, прогресивен, неотповиклив и кумулативен.
При атрофија на алвеоларниот гебен во комбинација со долготрајна употреба на неадекватна стара протеза често пати доведува до појава на т.н. протетска хиперплазија на слузокожата

Item Type: Conference or Workshop Item (Lecture)
Subjects: Medical and Health Sciences > Basic medicine
Medical and Health Sciences > Clinical medicine
Medical and Health Sciences > Health sciences
Medical and Health Sciences > Other medical sciences
Divisions: Faculty of Medical Science
Depositing User: Cena Dimova
Date Deposited: 12 Dec 2012 15:22
Last Modified: 30 Sep 2013 14:14
URI: https://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/3462

Actions (login required)

View Item View Item