Некои аспекти на етиката во менаџментот

Miceski, Trajko (2000) Некои аспекти на етиката во менаџментот. Зборник на трудови на ДНУ (16). pp. 9-19. ISSN 0352-3497

[thumbnail of zbornik_trudoviT.miceski.pdf]
Preview
Text
zbornik_trudoviT.miceski.pdf

Download (1MB) | Preview

Abstract

Одамна е поминато времето кога опкружувањето на менаџерот (акционерите, вработените во организацијата и опкружувањето на организацијата) не поставуваше толку многу барања и предизвици. Тогаш деловната активност беше насочена кон една цел - остварување на што поголем профит. Денес, времето на живвеење е поинакво. Од менаџерите и, воопшто, од деловната активност се бара многу повеќе. Едно такво барање е соодветна етика на менаџментот.

Item Type: Article
Subjects: Social Sciences > Economics and business
Divisions: Faculty of Economics
Depositing User: Trajko Miceski
Date Deposited: 11 Dec 2012 14:35
Last Modified: 19 Jun 2013 08:09
URI: https://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/3413

Actions (login required)

View Item View Item