Non-Sensus бариери

Fotov, Risto (1994) Non-Sensus бариери. Екопрес - Развој на економија, маркетинг и менаџмент. pp. 41-42.

[thumbnail of eko.pdf]
Preview
Text
eko.pdf

Download (2MB) | Preview

Abstract

По втората светска војна во меѓународните еконосми односи почна процес на институционализација и либерализација на мултиалтернативната трговска размена. Тој настана како резултат на желбата да се воспостави мултилатерална трговска врска, што е еден од двигателите за развој. Во таа насока се движат и настојувањата за намалување на царинските бариери. заради поголема меѓународна трговска размена.

Item Type: Article
Subjects: Social Sciences > Economics and business
Divisions: Faculty of Economics
Depositing User: Risto Fotov
Date Deposited: 05 Dec 2012 10:56
Last Modified: 10 Jun 2013 09:59
URI: https://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/3089

Actions (login required)

View Item View Item