Транснационалните компании и земјите во развој

Fotov, Risto (1984) Транснационалните компании и земјите во развој. Погледи (7-8). pp. 1-23.

[thumbnail of transnacionalnite.pdf]
Preview
Text
transnacionalnite.pdf

Download (10MB) | Preview

Abstract

Транснационалните компании се една од основните карактеристики во развојот на капитализмот после Втората светска војна. Со својот огромен економско-финансиски потенцијал, тие во современи услови станаа значаен фактор и играат решавачка улога во економскиот и политичкиот живот на многу земји во светот.

Item Type: Article
Subjects: Social Sciences > Economics and business
Divisions: Faculty of Economics
Depositing User: Risto Fotov
Date Deposited: 05 Dec 2012 10:56
Last Modified: 18 Jun 2013 10:12
URI: https://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/3087

Actions (login required)

View Item View Item