Ефектите од левериџот во финансирање на компанијата

Fotov, Risto (2000) Ефектите од левериџот во финансирање на компанијата. Професија Банкар (56). pp. 10-13.

[thumbnail of efektite_od_leveridzot.pdf]
Preview
Text
efektite_od_leveridzot.pdf

Download (3MB) | Preview

Abstract

Терминор леверџ потекнува од англискиот јазик и се користи за означување на задолженоста на една компанија, како последица на поголемо користење на т.н кредитни извори на финансиарње на развој на компнијата во споредба со сопствените извори (обични акции). Прифатливиот однос на користење на кредитни извори на финансирање на развојот на компанијата и сопствените средства ја определуваар релацијата на нивото на приностот и прифатливиот ризик.

Item Type: Article
Subjects: Social Sciences > Economics and business
Divisions: Faculty of Economics
Depositing User: Risto Fotov
Date Deposited: 05 Dec 2012 10:54
Last Modified: 10 Jun 2013 09:59
URI: https://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/3086

Actions (login required)

View Item View Item