Државен "Тигар"

Fotov, Risto (1994) Државен "Тигар". Економски магазин. pp. 30-31.

[thumbnail of tigar.pdf]
Preview
Text
tigar.pdf

Download (2MB) | Preview

Abstract

Континуираниот долгорочен и динамичен растеж на стопанствата од просторот на Далечниот исток, во последните три децении, остварен од новоиндустријализираните земји, претставува предмет на постојано интересирање за нивниот успех. Следејќи го примерот на остварувањата на Јапонија на економски план, земјите од овој регион успеаја да ги зацврснат позициите во светските производни и трговски текови, а со тоа и да забележат импозантен раст и развој. Често во литературата, кога се претставува овој регион, се користи синонимот "мали тигри" од Далечниот исток.

Item Type: Article
Subjects: Social Sciences > Economics and business
Divisions: Faculty of Economics
Depositing User: Risto Fotov
Date Deposited: 05 Dec 2012 11:39
Last Modified: 18 Jun 2013 10:12
URI: https://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/3082

Actions (login required)

View Item View Item