Огледало на перфомансите на акционерското друштво

Fotov, Risto (1994) Огледало на перфомансите на акционерското друштво. Македонија весник на Адор Македонија (23). pp. 13-15.

[thumbnail of Finansiski_pokazateli.pdf]
Preview
Text
Finansiski_pokazateli.pdf

Download (1MB) | Preview

Abstract

Секое акционерско друштво користи пропишана стандардизирана форма на финансиски извештаи, во кои се регистрираат промените во финансиската состојба и кои стануваат достапни, или пак се објавуваат еднаш годишно. Нивното изготвување во пропишани форми и содржина, има обврзувачки карактер и тие се наменети за корисниците на нивните информации: за вложувачите, вработените, заемодавачите, добавувачите и другите доверители за купувачите. владите и нивните агенции, јавноста и за раководната структура.

Item Type: Article
Subjects: Social Sciences > Economics and business
Divisions: Faculty of Economics
Depositing User: Risto Fotov
Date Deposited: 05 Dec 2012 10:33
Last Modified: 19 Jun 2013 07:06
URI: https://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/3074

Actions (login required)

View Item View Item