Здебелувањето зазема епидемиски размери во светот

Mitevski, Aleksandar (2019) Здебелувањето зазема епидемиски размери во светот. Ревита, стручно списание на Ре-Медика Скопје (27). pp. 36-39.

[thumbnail of Revita-27-1merged.pdf] Text
Revita-27-1merged.pdf

Download (985kB)

Abstract

Дебелината е резултат на нарушен
баланс на енергијата и зголему-
вање на резервите на масти во
телото. Во светот таа зазема епидемиски
размери, а во Македонија иако нема
конкретни податоци, сè повеќе пациен-
ти имаат проблеми со прекумерна телес-
на тежина.

Item Type: Article
Subjects: Medical and Health Sciences > Clinical medicine
Medical and Health Sciences > Health sciences
Divisions: Faculty of Medical Science
Depositing User: Aleksandar Mitevski
Date Deposited: 04 May 2021 08:46
Last Modified: 04 May 2021 08:46
URI: https://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/28026

Actions (login required)

View Item View Item