Социјалните раскази на Антон Павлович Чехов и Борис Бојаџиски

Denkova, Jovanka (2020) Социјалните раскази на Антон Павлович Чехов и Борис Бојаџиски. In: FILKO, 8-9 Oct 2020, Stip, R.Macedonia.

[thumbnail of 4117-Article Text-6827-1-10-20210202 (1).pdf]
Preview
Text
4117-Article Text-6827-1-10-20210202 (1).pdf

Download (3MB) | Preview

Abstract

Во оваа статија се осврнуваме кон творештвото на двајца претставници на краткиот расказ за деца и млади во руската и македонската книжевност – Антон Павлович Чехов и Борис Бојаџиски. Овие двајца автори се сметаат за основоположници на литературата за деца во своите земји. Анализата кај Чехов ќе се задржи врз збирката раскази „Шарени раскази“, а од Борис Бојаџиски ќе се анализира збирката раскази „Чекори што не можеа да запрат“. Акцентот ќе се стави на анализа на допирните елементи во нивното творештво, првенствено во дел од нивниот краток расказ и при тоа ќе се направи книжевна споредба на дел од социјалните елементи кај двајцата автори.

Item Type: Conference or Workshop Item (Paper)
Subjects: Humanities > Languages and literature
Divisions: Faculty of Philology
Depositing User: Jovanka Denkova
Date Deposited: 06 Feb 2021 08:39
Last Modified: 06 Feb 2021 08:40
URI: https://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/27603

Actions (login required)

View Item View Item