Значење на Анти-окси ЛДЛ липидната пероксидација кај пациенти со ризик од кардиоваскуларни заболувања

Dimovska, Jordanka and Stojkovski, Velimir and Ruskovska, Tatjana (2003) Значење на Анти-окси ЛДЛ липидната пероксидација кај пациенти со ризик од кардиоваскуларни заболувања. Project Report. Ministry of Education and Science of Republic of Macedonia.

[thumbnail of Проект - завршен извештај.pdf]
Preview
Text
Проект - завршен извештај.pdf

Download (852kB) | Preview

Abstract

Од ова истражување очекувавме да добиеме значајни резултати за вредноста на anti-oxLDL како еден дополнителен индикатор за степенот на атерогениот ризик, како и резултати за интензитетот на оксидативниот стрес кај пациентите со КАБ.

Item Type: Monograph (Project Report)
Subjects: Medical and Health Sciences > Basic medicine
Medical and Health Sciences > Clinical medicine
Divisions: Faculty of Medical Science
Depositing User: Tatjana Ruskovska
Date Deposited: 02 Dec 2012 09:25
Last Modified: 02 Dec 2012 09:25
URI: https://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/2717

Actions (login required)

View Item View Item