Во потрага по патот кон себе, кон човекот, кон љубовта

Denkova, Jovanka (2020) Во потрага по патот кон себе, кон човекот, кон љубовта. Раст - списание за книжевност, уметност и култура (21-22). ISSN 1409-9330

[thumbnail of rast2020.pdf]
Preview
Text
rast2020.pdf

Download (479kB) | Preview

Abstract

Збирката поезија „Патот“ од Виолета Танчева – Златева, објавена 2018 година, е добитник на наградата „Ацо Шопов“ за поезија од Друштвото на писателите на Македонија за 2018 година.
Веќе самиот овој факт говори во прилог на тоа дека по отворањето на кориците на збирката и прочитот на неколку песни, читателот ќе се сретне со поезија која не е од оној тип кој претенциозно има за цел да го „зграпчи“ читателот и вљубеникот во зборот и уште со првите стихови да го освои. Во оваа несекојдневна стихозбирка, поетесата ненаметливо нè воведува во својот свет, во својот однос кон тој свет, кон поезијата како можност за корелација со светот во себе и околу себе.

Item Type: Article
Subjects: Humanities > Languages and literature
Divisions: Faculty of Philology
Depositing User: Jovanka Denkova
Date Deposited: 30 Oct 2020 10:12
Last Modified: 30 Oct 2020 10:12
URI: https://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/26685

Actions (login required)

View Item View Item