Споровите со соседите околу идентитетските прашања

Marolov, Dejan (2020) Споровите со соседите околу идентитетските прашања. In: Конференција „Идентитетот и европската интеграција во чест на Димитар Мирчев“. (In Press)

[thumbnail of index.html] Text
index.html - Presentation

Download (47kB)

Abstract

Дејан Маролов од Универзитетот „Гоце Делчев“, пак, го отвори прашањето за споровите со соседите околу идентитетските прашања, оценувајќи дека Преспанскиот договор во основа кажува што е наше , а што нивно, додека во Договорот со Бугарија акцемтот во наративот е ставен на заедничкото – историја и личности.

„Навиканати бевме досега за зборуваме за спорот за името, но во иднина се повеѓе ќе зборуваме за спорот со јазикот“, прогнозираше тој, забележувајќи дека во минатото можеше да се најде некое различно мислење во Софија околу ова прашање, но сега позицијата е поригорозна и хомогенизирана.Тој очекува Софија да ги искористи преговорите за влез во ЕУ на Македонија за да го наметне како услов именувањето на јазикот,а како основа ќе го земе договор за добрососедство. Тој очекуваше позицијата на Софија да биде и поригорозна од тоа, па да побара во ЕУ да се користи „официјални јазици на Република Северна Македонија“, бидејќи и албанскиот е службен јазик во државата.

Item Type: Conference or Workshop Item (Speech)
Subjects: Social Sciences > Law
Social Sciences > Political Science
Divisions: Faculty of Law
Depositing User: Dejan Marolov
Date Deposited: 20 Oct 2020 11:45
Last Modified: 20 Oct 2020 11:45
URI: https://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/26671

Actions (login required)

View Item View Item