Предавање на тема „Хуморот во книжевноста за деца“

Denkova, Jovanka (2019) Предавање на тема „Хуморот во книжевноста за деца“. In: Предавање на тема „Хуморот во книжевноста за деца“, 17 Dec 2019, Stip. (Unpublished)

[thumbnail of Kiro-Donev-na-FF.pdf]
Preview
Text
Kiro-Donev-na-FF.pdf

Download (318kB) | Preview
[thumbnail of ПП за Киро Донев.pdf]
Preview
Text
ПП за Киро Донев.pdf

Download (1MB) | Preview

Abstract

На 17.12.2019 година во просториите на библиотеката при кампус 4 се одржа гостување на писателот за деца Киро Донев. во контекст на тоа гостување одржав предавање на тема „Хуморот во книжевноста за деца“, зашто хуморот е главна одлика во творештвото на Киро Донев. На предавањето, најпрвин од теориски аспект се осврнавме на хуморот како естетска категорија во книжевноста за деца, неговото дефинирање, одлики и сл, за на крај, да се организира една книжевно-креативна работилница со студентите од катедрата за македонски јазик и книжевност, кои го слушаат предметот Книжевност за деца како задолжителен предмет во трет семестар.

Item Type: Conference or Workshop Item (Lecture)
Subjects: Humanities > Languages and literature
Divisions: Faculty of Philology
Depositing User: Jovanka Denkova
Date Deposited: 31 Aug 2020 07:22
Last Modified: 31 Aug 2020 07:22
URI: https://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/24384

Actions (login required)

View Item View Item