Адолесцентската литература- нејзините перспективи и проблеми

Denkova, Jovanka (2019) Адолесцентската литература- нејзините перспективи и проблеми. In: Предавање на тема за адсолесцентска литература и средба со писателот Горјан Петревски, 11 Dec 2019, Stip. (Unpublished)

[thumbnail of Gorjan-Petreski.pdf]
Preview
Text
Gorjan-Petreski.pdf

Download (131kB) | Preview
[thumbnail of PP za predavanje za G.Petrevski-2019.pdf]
Preview
Text
PP za predavanje za G.Petrevski-2019.pdf

Download (590kB) | Preview

Abstract

На предавањето кое се одржа во библиотеката на Кампус 4, по повот гостувањето на писателот Горјан Петревски, еден од најчитаните македонски автори меѓу нашите адолесценти, се осврнавме на неколку точки: дефинирањето на адолесцентската литератра, нејзините карактеристики по кои се разликува од литературата за деца, но и од литературата за возрасни. Исто така, стана збор и за еден од позначајните романи на Горјан Петревски, романот „Сама“ како најеклатантен пример за оваа литература и на проблемите кои ги имааат современите адолесценти во нивното созревање.

Item Type: Conference or Workshop Item (Lecture)
Subjects: Humanities > Languages and literature
Divisions: Faculty of Philology
Depositing User: Jovanka Denkova
Date Deposited: 31 Aug 2020 07:25
Last Modified: 31 Aug 2020 07:25
URI: https://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/24383

Actions (login required)

View Item View Item