Социјална економија - практикум

Josheski, Dushko and Zezova, Aleksandra (2020) Социјална економија - практикум. ISBN 978-608-244-710-0.

[thumbnail of 66622e32363635393032333733363538303435b..pdf]
Preview
Text
66622e32363635393032333733363538303435b..pdf

Download (1MB) | Preview

Abstract

Моделот на афирмативна акција Coate-Loury (1993) и две теории за невработеност се предмет на анализа на овој практикум. Првата е т.н. (search theory) според која невработеноста се случува поради проблемот на координација на поставувувачите на цените (фирмите), моделите на Diamond (1982) и Akerlof (1985). Втората теорија е shirking theory на Shapiro-Stiglitz (1984), според која невработеноста е involuntary unemployment.

Item Type: Teaching Resource
Subjects: Social Sciences > Economics and business
Divisions: Faculty of Tourism and Business Logistics
Depositing User: Dusko Josevski
Date Deposited: 14 Jul 2020 16:06
Last Modified: 14 Jul 2020 16:06
URI: https://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/24206

Actions (login required)

View Item View Item