Приказни што боцкаат

Denkova, Jovanka (2019) Приказни што боцкаат. Contributions (26). ISSN 0420-0950

[thumbnail of prilozi2020.pdf]
Preview
Text
prilozi2020.pdf

Download (656kB) | Preview

Abstract

Во оваа статија се осврнуваме кон еден многу важен сегмент во книжевноста за деца и млади. Ќе се разгледува односот деца: баби/дедовци во книжевноста за деца и млади, значењето на постарите (баби и дедовци) во животот на внуците, стереотипите кои владеат во литературата за оваа постара генерација, активностите кои ги имаат со своите внуци и со кои учествуваат во нивното растење и созревање, како и проблемите со кои се соочуваат современите семејства и сè она што од современото живеење се рефлектира и врз животот на најмладите

Item Type: Article
Subjects: Humanities > Languages and literature
Divisions: Faculty of Philology
Depositing User: Jovanka Denkova
Date Deposited: 17 Jun 2020 10:19
Last Modified: 17 Jun 2020 10:19
URI: https://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/24123

Actions (login required)

View Item View Item