IN MEMORIAM - Моите сеќавања за Петко Шипинкаровски

Denkova, Jovanka (2020) IN MEMORIAM - Моите сеќавања за Петко Шипинкаровски. Стожер, 134 (1/2020). pp. 36-37. ISSN 1409-6005

[thumbnail of za Petko.pdf]
Preview
Text
za Petko.pdf

Download (439kB) | Preview

Abstract

Неизмерно жалам што никогаш не успеав лично да се запознаам со овој извонреден човек, воден од љубовта кон литературата, кон природата, кон својот роден крај, кон татковината, а пред сè, од љубовта кон човекот. Верувам дека нашите разговори на овие теми ќе продолжат на друго место, во друго време... Почивај во мир, голем човеку!

Item Type: Article
Subjects: Humanities > Languages and literature
Divisions: Faculty of Philology
Depositing User: Jovanka Denkova
Date Deposited: 08 Jun 2020 07:34
Last Modified: 08 Jun 2020 07:34
URI: https://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/24093

Actions (login required)

View Item View Item