Необична женска нарација

Denkova, Jovanka (2020) Необична женска нарација. Стожер, 134 (1/2020). pp. 26-28. ISSN 1409-6005

[thumbnail of Pandeva-Stozar2020.pdf]
Preview
Text
Pandeva-Stozar2020.pdf

Download (805kB) | Preview

Abstract

Уште по отворањето на првите страници од романот, читателот ќе се соочи со фактот дека пред себе има еден необичен роман, каков што ретко ќе сретнете во литературата. Да, се разбира со романи-дневници сме се сретнале сите ние и ја знаеме суштината. Но, авторката Пандева во случајов решила да направи една навидум „невозможна мисија“ и да ни даде чувство како да се наоѓаме среде некаков научно фантастичен роман за постоење на паралелни универзуми или патување низ времето. Оттука, уште на првите неколку страници, читателот кој мисли дека знае сè за дневниците – романи, ќе се соочи со една чудна ситуација, и веднаш ќе биде принуден да застане, да ја сврти претходната страница, и таа пред неа, и да почне да чита од почеток. Едноставно, тоа мора да се стори за да се разбере дневничката постапка која ја применил авторот.

Item Type: Article
Subjects: Humanities > Languages and literature
Divisions: Faculty of Philology
Depositing User: Jovanka Denkova
Date Deposited: 08 Jun 2020 07:34
Last Modified: 08 Jun 2020 07:34
URI: https://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/24091

Actions (login required)

View Item View Item