Македонско-руска книжевна паралела (Ванчо Николески-Самуил Маршак)

Denkova, Jovanka (2019) Македонско-руска книжевна паралела (Ванчо Николески-Самуил Маршак). In: FILKO, Fourth international scientific conference, 23-25 May 2019.

[thumbnail of filko.pdf]
Preview
Text
filko.pdf

Download (3MB) | Preview

Abstract

Во овој труд со наслов „Македонско-руска книжевна паралела (Ванчо Николески-
Самуил Маршак)“ авторот се осврнува на творештвото за деца на познатиот руски
автор Самуил Маршак, како и на творештвото за деца на македонскиот автор
Ванчо Николески. Овие двајца автори се сметаат за основоположници на
литературата за деца во своите земји. Акцентот ќе се стави на анализа на
допирните елементи во нивното творештво, првенствено во дел од нивната
поезија и при тоа ќе се направи книжевна споредба на дел од фолклорните
елементи кај двајцата автори.

Item Type: Conference or Workshop Item (Paper)
Subjects: Humanities > Languages and literature
Divisions: Faculty of Philology
Depositing User: Jovanka Denkova
Date Deposited: 17 Feb 2020 11:39
Last Modified: 17 Feb 2020 11:39
URI: https://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/23549

Actions (login required)

View Item View Item