СИДА - сите заедно ќе ја победиме

Kamceva, Milka and Kamcev, Nikola (1989) СИДА - сите заедно ќе ја победиме. Delo 74. ISSN 0350-2821

[thumbnail of Delo 74.pdf]
Preview
Text
Delo 74.pdf

Download (7MB) | Preview

Abstract

Позната е инфективната природа на болеста, патиштата на ширење, предизвикувачот и неговите карактеристики, познати се мерките за заштита. Сето тоа претставува една добра основа со која може барем да се запре понатамошната трансмисија на ХИВ инфекцијата. Во оваа акција треба да учествува секој поединец, но главниот и примарен товар, сепак, паѓа на здравствените работници, во прв ред на лекарите.

Item Type: Article
Subjects: Medical and Health Sciences > Clinical medicine
Divisions: Faculty of Medical Science
Depositing User: Nikola Kamcev
Date Deposited: 16 Jan 2020 11:00
Last Modified: 16 Jan 2020 11:00
URI: https://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/23358

Actions (login required)

View Item View Item