Испитување присуство на анти-ХИВ антитела во серум од доброволни дарители на крв и пациенти од неколку ризични групи

Kamcev, Nikola and Kamceva, Milka (1989) Испитување присуство на анти-ХИВ антитела во серум од доброволни дарители на крв и пациенти од неколку ризични групи. Delo 74. ISSN 0350-2821

[thumbnail of Delo 74.pdf]
Preview
Text
Delo 74.pdf

Download (8MB) | Preview

Abstract

Во период од 12.05.1988 до 31.01.1989 година во РЕ Трансфузиологија испитано е присуство на анти-ХИВ антитела кај 3.124 крводарители, 34 пациенти со хронична бубрежна инсуфициенција, 3 хемофиличари и 7 анамнестички и клинички суспектни слушаи. Од вкупно 3.168 испитани најден е еден серопозитивен кој припаѓа на различната група.

Item Type: Article
Subjects: Medical and Health Sciences > Clinical medicine
Divisions: Faculty of Medical Science
Depositing User: Nikola Kamcev
Date Deposited: 16 Jan 2020 10:49
Last Modified: 16 Jan 2020 10:49
URI: https://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/23337

Actions (login required)

View Item View Item