Инциденца на ракот на дојката во периодот 2010 – 2018 година во Република Северна Македонија

Shakiri, Jasmina (2019) Инциденца на ракот на дојката во периодот 2010 – 2018 година во Република Северна Македонија. Other thesis, Goce Delcev University Stip.

[thumbnail of Lektorirano-Prof. Milka koregirana  Jasmina  Sakiri koregirana FINAL.pdf]
Preview
Text
Lektorirano-Prof. Milka koregirana Jasmina Sakiri koregirana FINAL.pdf

Download (6MB) | Preview

Abstract

Ракот на дојката е најчесто малигно заболување кај жената кое е во пораст, особено последниве две децении. Може да се јави во секоја животна возраст. Во својот почетен, ран стадиум е обично асимптоматски. Пациентката, обично при самопреглед, или случајно забележува безболна структура во пределот на градите. Подоцна симптомите и знаците на болеста зависат од локалниот раст на туморот, од неговото ширење во локалните структури и ткива, како и од локализацијата на оддалечените метастази. Постојат одредени фактори на ризик кои ја зголемуваат можноста од појава на рак на дојка. Ракот на дојката е најчест рак кај жените, афектирајќи околу 10 % од женската популација во некоја етапа од нивниот живот. Покрај напорите што се прават за да се постигне рана детекција и ефективен третман, околу 20 % од пациентите со рак на дојка умираат од оваа болест.
Според ова, ракот на дојката е втора по честота причина за смрт од малигни заболувања кај жените.

Item Type: Thesis (Other)
Subjects: Medical and Health Sciences > Clinical medicine
Divisions: Faculty of Medical Science
Depositing User: Katerina Hadzi-Vasileva
Date Deposited: 13 Jan 2020 10:46
Last Modified: 13 Jan 2020 10:46
URI: https://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/23242

Actions (login required)

View Item View Item