Обединување на македонското револуционерно дввижење под платформата на мајскиот манифест

Stojanovski, Strasko (2009) Обединување на македонското револуционерно дввижење под платформата на мајскиот манифест. In: Историја 2009. Сојуз на историчарите на Република Македонија, Скопје, pp. 71-93.

[thumbnail of istorija2009strasko.pdf] Text
istorija2009strasko.pdf

Download (12MB)

Abstract

Корените на македонското револуционерно движење датираат од втората половина на XIX век. Првпат за организирано, систематско движење може да стане збор од 1893 година кога во Солун била формирана Македонската револуционерна организација (МРО). Две години подоцна, од македонкара емиграција во Софија бил формиран Врховниот македонски комитет (ВМК), организација што соработувала, но неретко била и пандан и остар противник на МРО.

Item Type: Book Section
Subjects: Social Sciences > Law
Social Sciences > Other social sciences
Divisions: Faculty of Law
Depositing User: Strasko Stojanovski
Date Deposited: 28 Nov 2012 10:23
Last Modified: 11 Jun 2013 07:56
URI: https://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/2320

Actions (login required)

View Item View Item