Чекор пред непријателот - обезбедување и заштита на ВИП личности

Taneski, Nenad (2011) Чекор пред непријателот - обезбедување и заштита на ВИП личности. Штит - Магазин на Министерство за одбрана на Република Македонија (17). pp. 32-33. ISSN 1587-6710

[thumbnail of Shtit_17R.pdf]
Preview
Text
Shtit_17R.pdf

Download (1MB) | Preview

Abstract

За ефикасно функционирање на тимот за обезбедување и заштита на ВИП-личности, неговите членови мораат
да го познаваат непријателот. Со проучување на нападите низ целиот свет, различни безбедносни служби при
анализа на можните закани имаат посочено и нивни
заеднички карактеристики. Иако непријателот има несомнени
предности, тој исто така има и одредени слабости коишто
можеме да ги искористиме. Доколку тимот за заштита е
свесен за овие слабости, тој може да ги исползува во своја корист со цел да го спречи нападот или барем да
биде подобро подготвен во случај да биде
извршен напад.

Item Type: Article
Subjects: Social Sciences > Political Science
Divisions: Military Academy
Depositing User: Nenad Taneski
Date Deposited: 04 Dec 2019 12:32
Last Modified: 04 Dec 2019 12:32
URI: https://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/23056

Actions (login required)

View Item View Item