Акутен абдомен

Milev, Ilija (2010) Акутен абдомен. Medicus, информативен гласник на јавното здравство - Штип, 5 (9). pp. 25-26. ISSN 1857-5994

[thumbnail of Medicus2010_Milev2.pdf]
Preview
Text
Medicus2010_Milev2.pdf

Download (1MB) | Preview

Abstract

Поимот акутен абдомен најчесто се однесува на сите акутни нетрауматски абдоминални заболувања, кои ако не се третираат хируршки, можат да завршат фатално или да остават тешки трајни последици. Во практика поверодостојна е дефиницијата според која овој поим се однесува на секоја акутна абдоминална болка која бара итно донесување на одлука дали е потребна итна хируршка интервенција. Целта на овој труд е да се доближи овој сложен проблем од хируршката практика до сите професионалци кои некогаш можат да се сретнат со него во својата ординација.

Item Type: Article
Subjects: Medical and Health Sciences > Clinical medicine
Divisions: Faculty of Medical Science
Depositing User: Ilija Milev
Date Deposited: 06 Nov 2019 11:16
Last Modified: 06 Nov 2019 11:16
URI: https://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/22792

Actions (login required)

View Item View Item