Боите на детскиот свет на Марина Мијаковска

Denkova, Jovanka (2019) Боите на детскиот свет на Марина Мијаковска. Нов круг (1). pp. 71-76.

[thumbnail of nov krug-2019.pdf]
Preview
Text
nov krug-2019.pdf

Download (703kB) | Preview

Abstract

Детето е битие за кое е карактеристичен хедонизмот и радоста кон живеењето, па затоа детето посакува топол дом, со што повеќе браќа и сестри, со баби и дедовци, кои ќе му прават пити од праз и слатко од дуњи, кои ќе си играат со него, ќе го даруваат со подароци, едноставно ќе му го разубавуваат животот, а поетесата Марина Мијаковска, тоа одлично го постигнала со оваа збирка, која иако е објавена во 2017 година, сега е вистински подарок и за нашите најмлади, но и повозрасни читатели, поточно за сите оние кои во себе сѐ уште ја носат радоста кон живеењето.

Item Type: Article
Subjects: Humanities > Languages and literature
Divisions: Faculty of Philology
Depositing User: Jovanka Denkova
Date Deposited: 11 Sep 2019 12:07
Last Modified: 11 Sep 2019 12:07
URI: https://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/22459

Actions (login required)

View Item View Item