Продор на современиот салафизам во Германија

Taneski, Nenad (2019) Продор на современиот салафизам во Германија. Штит - Магазин на Министерство за одбрана на Република Македонија (116). pp. 42-45. ISSN 1587-6710

[thumbnail of N T 6.pdf]
Preview
Text
N T 6.pdf

Download (259kB) | Preview

Abstract

Германската домашна разузнавачка служба собира
и анализира информации за екстремистички, терористички и
други недржавни и државни актери кои претставуваат закана за безбедноста и, секако, ги анализираат активностите
на странските разузнавачки служби насочени против нивната држава. Главна цел е за сите собрани информации
и за безбедносната состојба да ја информира Сојузната влада. Врз основа на процените на БФВ презентирани во
годишниот извештај, во Германија има повеќе од 25.000 исламисти, а скоро 2000 од нив претставуваат директна
закана по безбедноста. Овој извештај се смета за најважен показател која ја претставува реалната состојба за
внатрешната безбедност во Германија.

Item Type: Article
Subjects: Social Sciences > Political Science
Divisions: Military Academy
Depositing User: Nenad Taneski
Date Deposited: 24 Jul 2019 09:03
Last Modified: 24 Jul 2019 09:03
URI: https://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/22216

Actions (login required)

View Item View Item