Огнот како терористичка алатка

Taneski, Nenad (2019) Огнот како терористичка алатка. Штит - Магазин на Министерство за одбрана на Република Македонија (113). pp. 42-44. ISSN 1587-6710

[thumbnail of 4. TN.pdf]
Preview
Text
4. TN.pdf

Download (329kB) | Preview

Abstract

Терористичките напади од 11 септември 2001 г. врз
Светскиот трговски центар и врз Пентагон во САД, во историјата останаа запаметени како први кои користат авиони како оружје за масовно уништување, а како резултат на пожарите беа масовните жртви и рушењето на кулите близначки. Овие напади се запаметени по многу нешта, но не по огнот, иако тој е причината која ги искомплицирала спасувачките операции и драстично ја зголемила
смртноста на терористичките напади.

Item Type: Article
Subjects: Social Sciences > Political Science
Divisions: Military Academy
Depositing User: Nenad Taneski
Date Deposited: 15 Jul 2019 08:24
Last Modified: 15 Jul 2019 08:24
URI: https://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/22127

Actions (login required)

View Item View Item