Сириските бегалци и нивниот пат дома

Taneski, Nenad (2019) Сириските бегалци и нивниот пат дома. Штит - Магазин на Министерство за одбрана на Република Македонија, XI (112). pp. 45-47. ISSN 1587-6710

[thumbnail of N T 5.pdf]
Preview
Text
N T 5.pdf

Download (296kB) | Preview

Abstract

Пред неколку години сириските бегалци очајни ја напуштаа
Сирија, а денес се враќаат дома. Анкетата спроведена од страна на ОН на почетокот на 2018 година покажа дека речиси 90 проценти од сириските бегалци во Либан се надеваат дека ќе се вратат дома. Што ги тера сириските бегалци назад во нивната земја? Причините се
бројни, а една од главните е неуспехот на земјите-домаќини да понудат здрав живот и да се организираат основни потреби, како што се домување, образование, здравство и социјално осигурување.

Item Type: Article
Subjects: Social Sciences > Political Science
Divisions: Military Academy
Depositing User: Nenad Taneski
Date Deposited: 24 Jul 2019 09:02
Last Modified: 24 Jul 2019 09:02
URI: https://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/22126

Actions (login required)

View Item View Item