„Другата Марта“ од Горјан Петревски - ода на љубовта

Denkova, Jovanka (2018) „Другата Марта“ од Горјан Петревски - ода на љубовта. Стожер, XXII (129). pp. 39-40. ISSN 1409-6005

[thumbnail of stozer 2018.pdf]
Preview
Text
stozer 2018.pdf

Download (461kB) | Preview

Abstract

Иако Горјан Петревски го нарекуваат „писател за деца и млади“, можеме слободно да се каже дека неговото богато творештво, сепак се чини како да е свртено кон животот на младите адолесценти, кон животните дилеми, искушенија, премрежија на сите оние млади луѓе исправени пред животните прашања, за тоа кој сум, што сум, каде одам, која е мојата иднина, како ме гледаат другите, потоа тука е желбата да се биде прифатен од другите, па согласно со тоа младите адолесценти понекогаш знаат да влетаат во некои неизвесни ситуации...

Item Type: Article
Subjects: Humanities > Languages and literature
Divisions: Faculty of Philology
Depositing User: Jovanka Denkova
Date Deposited: 04 Feb 2019 09:02
Last Modified: 04 Feb 2019 09:02
URI: https://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/21304

Actions (login required)

View Item View Item