Граѓанско општество - Учебник

Stojanovski, Strasko (2018) Граѓанско општество - Учебник. Goce Delcev University, Stip, Macedonia. ISBN 978-608-244-562-5

[thumbnail of ucebnik gragansko opstestvo333.pdf]
Preview
Text
ucebnik gragansko opstestvo333.pdf

Download (2MB) | Preview

Abstract

Граѓанското општество ја претставува сферата на доброволно здружување и неформално или формално поврзување, во која поединците или групите се ангажираат во вршење активности од јавен интерес. Во делот на јавната сфера, граѓанското општество се разликува од државатаи власта (политичката сфера) во фактот што се темели исклучиво на доброволна основа, а не на механизмите на легитимна принуда обезбедена преку институции. Исто така граѓанското општество се разликува од економската сфера, поради тоа што е непрофитно ориентирано, односно се залага за остварување на општи добра и вредности, а не за материјална заработка.

Item Type: Book
Subjects: Social Sciences > Law
Social Sciences > Media and communications
Social Sciences > Political Science
Social Sciences > Sociology
Divisions: Faculty of Law
Depositing User: Strasko Stojanovski
Date Deposited: 15 Jan 2019 09:31
Last Modified: 15 Jan 2019 09:31
URI: https://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/21101

Actions (login required)

View Item View Item