Двојните стандарди во политиката за проширување на Европската унија

Nikodinovska Krstevska, Ana (2018) Двојните стандарди во политиката за проширување на Европската унија. In: International scientific conference on Bulgaria and Macedonia: different challanges, common European future, 24-25.04.2018, University St. Kliment Ohridski - Sofia.

[thumbnail of Conference Agenda (Sofia).pdf]
Preview
Text
Conference Agenda (Sofia).pdf

Download (286kB) | Preview
[thumbnail of ПРЕЗЕНТАЦИЈА НА МЕЃУНАРОДНАТА КОНФЕРЕНЦИЈА ВО БУГАРИЈА.pdf]
Preview
Text
ПРЕЗЕНТАЦИЈА НА МЕЃУНАРОДНАТА КОНФЕРЕНЦИЈА ВО БУГАРИЈА.pdf

Download (644kB) | Preview

Abstract

Учеството на меѓународната конференција на Универзитетот Св. Климент Охридски во Софија, беше одбележано со предавање на тема Двојните стандарди во политиката на проширување на Европската унија. Беше презентиран концепот на двојни стандарди од областа на политиката за заштита на потрошувачи на ЕУ и беше направена паралела помеѓу употребата на двојни стандарди во оваа политика и во политиката на проширување на Унијата. Беа презентирани трите случаи односно двојните стандарди кон приемот на Кипар, приемот на Хрватска и приемот т.е. претпристапните процеси на Република Македонија со ЕУ.

Item Type: Conference or Workshop Item (Lecture)
Subjects: Social Sciences > Law
Social Sciences > Political Science
Divisions: Faculty of Law
Depositing User: Ana Nikodinovska Krstevska
Date Deposited: 11 Feb 2019 07:53
Last Modified: 11 Feb 2019 07:53
URI: https://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/20652

Actions (login required)

View Item View Item