Дентоалвеоларни повреди

Shabani, Alban and Dimova, Cena and Naskova, Sanja and Zarkova-Atanasova, Julija (2018) Дентоалвеоларни повреди. Knowledge - International Journal Scientific Papers, 26 (4). pp. 1307-1310. ISSN 1857-923X / 2545-4439 (print)

[thumbnail of PROGRAMA FINAL AGIA 18.pdf]
Preview
Text
PROGRAMA FINAL AGIA 18.pdf - Published Version

Download (284kB) | Preview
[thumbnail of Tekst Alban Shabani.pdf]
Preview
Text
Tekst Alban Shabani.pdf - Published Version

Download (1MB) | Preview
Official URL: https://www.ikm.mk/

Abstract

Дентоалвеоларните и периоралните мекоткивни повреди честопати настануваат и се предизвикани од повеќе типови на траума. Меѓу најчестите причини се пад, сообраќајни несреќи, спортски повреди, препирки, злоставување на деца и повреди на игралишта. Повеќе повреди се причинети од пад кај деца кои почнуваат да одат и го достигнува врвот кај деца пред да почнат во школо. Обично стоматологот е повикан од уплашени родители чие дете паднало и крвари од устата. Многу е важно стоматологот да има познавање за дентоалвеоларните повреди така да може ефикасно да ги реши кога ќе се јават.
Клучни зборови: повреди, дентални, алвеоларни.

Item Type: Article
Subjects: Medical and Health Sciences > Basic medicine
Medical and Health Sciences > Clinical medicine
Medical and Health Sciences > Health biotechnology
Medical and Health Sciences > Health sciences
Medical and Health Sciences > Other medical sciences
Divisions: Faculty of Medical Science
Depositing User: Cena Dimova
Date Deposited: 12 Oct 2018 09:39
Last Modified: 12 Oct 2018 09:39
URI: https://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/20539

Actions (login required)

View Item View Item