Игли, конци и сутури во оралната хирургија

Dimova, Cena and Rogoleva, Sonja and Hadzi-Nikolova, Marija (2018) Игли, конци и сутури во оралната хирургија. In: Dental Summer School 2018, 13-16 Sept 2018, Ohrid, Macedonia.

[thumbnail of IGLI, KONCI I SUTURI 15.09.2018.pdf]
Preview
Text
IGLI, KONCI I SUTURI 15.09.2018.pdf

Download (2MB) | Preview
[thumbnail of ImageMagick conversion from image to application/pdf]
Preview
Text (ImageMagick conversion from image to application/pdf)
flaer.pdf

Download (64kB) | Preview
[thumbnail of poster.pdf]
Preview
Text
poster.pdf

Download (104kB) | Preview
[thumbnail of ImageMagick conversion from image to application/pdf]
Preview
Text (ImageMagick conversion from image to application/pdf)
programa flaer.pdf

Download (86kB) | Preview

Abstract

Во оралната хирургија се употребуваат различни видови игли. Постојат повеќе поделби но главо се делат по пресекот и тоа на округли и триаглести. Округлите игли помалку го оштетуваат ткивото, но триаглестите се погодни за шиење на ригидни ткива (слузокожа која кератинизира).

Материјалите за шиење кои биле користени во минатото биле изработени од злато, сребро и челична жица, потоа од свила, коноп, лен, кората на дрвото, животински и човечки влакна, тетиви и црева од овци и кози. Но се покажало дека металите имаат недостатоци и можат да го оштетат ткивото.
Првично се користела свила како материјал за шиење, сметајќи дека е апсорбирачки материјал, но подоцна истражувањата докажале дека најдобро ресорбирачки материјал е кетгут

Item Type: Conference or Workshop Item (Lecture)
Subjects: Medical and Health Sciences > Basic medicine
Medical and Health Sciences > Clinical medicine
Medical and Health Sciences > Health biotechnology
Medical and Health Sciences > Health sciences
Medical and Health Sciences > Other medical sciences
Divisions: Faculty of Medical Science
Depositing User: Cena Dimova
Date Deposited: 12 Oct 2018 09:37
Last Modified: 12 Oct 2018 09:37
URI: https://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/20508

Actions (login required)

View Item View Item