Хуморот во книжевноста за деца преку слика за едно детство

Denkova, Jovanka (2017) Хуморот во книжевноста за деца преку слика за едно детство. In: Contemporary education - conditions, challenges and perspectives, 17 May 2017, Stip, Macedonia.

[thumbnail of trudFON.pdf]
Preview
Text
trudFON.pdf

Download (774kB) | Preview

Abstract

Во овој труд ќе се разгледува хуморот во книжевноста за деца и неговите функции и значење за современото воспитание и образование. Теориските поставки ќе бидат елаборирани преку збирката раскази за деца од роднокрајниот автор за деца и млади Трајче Кацаров, насловена како „Скаcките на Мето од петто“.

Item Type: Conference or Workshop Item (Paper)
Subjects: Humanities > Languages and literature
Divisions: Faculty of Philology
Depositing User: Jovanka Denkova
Date Deposited: 13 Feb 2018 12:40
Last Modified: 13 Feb 2018 12:40
URI: https://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/19463

Actions (login required)

View Item View Item