Активна имунотерапија на неситноклеточен белодробен канцер

Stojanov, Spase and Smilkov, Katarina (2017) Активна имунотерапија на неситноклеточен белодробен канцер. Фармацевтски информатор (46). ISSN 1409-8784

[thumbnail of F. inf. 46.pdf]
Preview
Text
F. inf. 46.pdf

Download (2MB) | Preview

Abstract

Целта на активната имунотерапија е да се поттикне имуниот систем да стане поагресивен и да може полесно да ги детектира и уништи мутираните клетки на канцерот. Пример за активна имунотерапија се вакцините. Овој труд ги обработува податоците за клиничка ефикасност на вакцината CimaVax-EGF, развиена од Центарот за молекуларна имунологија во Хавана, Куба, наменета за администрација кај пациенти со неситноклеточен белодробен канцер.

Item Type: Article
Subjects: Natural sciences > Biological sciences
Natural sciences > Chemical sciences
Medical and Health Sciences > Clinical medicine
Medical and Health Sciences > Health biotechnology
Medical and Health Sciences > Health sciences
Medical and Health Sciences > Other medical sciences
Divisions: Faculty of Medical Science
Depositing User: Katarina Smilkov
Date Deposited: 22 Jan 2018 12:48
Last Modified: 22 Jan 2018 12:48
URI: https://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/19013

Actions (login required)

View Item View Item