Илегалното префрлање на луѓе и стока преку македонската граница и начини на откривање

Aleksoski, Stevan and Marolov, Dejan (2017) Илегалното префрлање на луѓе и стока преку македонската граница и начини на откривање. Knowledge - International Journal, Scientific and Applicative Papers, 16.2. pp. 565-575. ISSN 1857-92

[thumbnail of Швер.pdf]
Preview
Text
Швер.pdf

Download (603kB) | Preview

Abstract

Во овој труд пред се станува збор за шверцот со луѓе и стока преку македонската грсаница и за методиката ( начините на негово откривање од страна на граничната Кога станува збора за илегалното префрлање на луѓе преку државната граница секако треба да се наспомене дека овој тип на прекуграничен криминал е доста современ и доста чест во последните неколку години, пред се имајќи го во предвид фактот што во последните неколку години, се бележи постојан пораст на бројот на илегални мигранти кои што како такви потекнуваат од воените подрачја од блискиот исток.

Item Type: Article
Subjects: Social Sciences > Law
Social Sciences > Political Science
Social Sciences > Sociology
Divisions: Faculty of Law
Depositing User: Dejan Marolov
Date Deposited: 13 Dec 2017 10:01
Last Modified: 13 Dec 2017 10:01
URI: https://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/18500

Actions (login required)

View Item View Item