Говорот на омраза на интернет и социјалните мрежи

Stojanovski, Strasko (2017) Говорот на омраза на интернет и социјалните мрежи. Стручно списание „Правен дијалог“, 14. pp. 19-25. ISSN 2915-4389

[thumbnail of Govor na omraza 3.pdf]
Preview
Text
Govor na omraza 3.pdf

Download (361kB) | Preview

Abstract

Говорот на омраза ги опфаќа сите форми на изразување со кои се шири, поттикнува, промовира или оправдува расна омраза, ксенофобија, антисемитизам или други форми на омраза заснована на нетолеранција, вклучувајќи и: нетолеранција изразена во форма на агресивен национализам и етноцентризам, дискриминација и непријателство кон малцинства, мигранти и лица со имигрантско потекло. Кога се зборува за видот и карактерот на говорот на омраза на интернет, можеме да лоцираме неколку категории. Притоа, може да се зборува за говор на омраза втемелен на религиска основа, етно-национална (националистички) основа, расна основа, политичка припадност, сексуална ориентација, професионална ориентација, но и нов вид на говор на омраза кој се јавува во однос на бегалците од блискиот и средниот исток, кој се темели на економски, расни, национални и други претпоставки.

Item Type: Article
Subjects: Social Sciences > Law
Social Sciences > Political Science
Social Sciences > Sociology
Divisions: Faculty of Law
Depositing User: Strasko Stojanovski
Date Deposited: 07 Nov 2017 09:33
Last Modified: 07 Nov 2017 09:33
URI: https://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/18475

Actions (login required)

View Item View Item