Хипогликемија, застапеност во лабораториските резултати во Општа болница - Струмица

Panova, Gordana and Coreva, Sana and Dzidrova, Violeta (2017) Хипогликемија, застапеност во лабораториските резултати во Општа болница - Струмица. In: Twelfth International Scientific Conference “Knowledge without borders”, 31 March-2 Apr 2017, Vrnjacka Banja, Serbia.

[thumbnail of naslovna.pdf]
Preview
Text
naslovna.pdf

Download (1MB) | Preview
[thumbnail of 8.pdf]
Preview
Text
8.pdf

Download (795kB) | Preview

Abstract

Хипогликемија е невообичаено ниско ниво на шеќер во крвта. Кога нивото на глукоза е
премногу ниско и телото не е во можност да ги извршува своите активности. Хипогликемијата најчесто е
поврзана со дијабет , и главно се случува кај лицата со дијабет кои земаат многу инсулин, не земаат оброк
или вежбат многу.Во ретки случаи се јавува хипогликемија кај лица што не се дијабетичари и тоа
вообичаено кај лица со Адисонова болест.

Item Type: Conference or Workshop Item (Paper)
Subjects: Medical and Health Sciences > Basic medicine
Medical and Health Sciences > Clinical medicine
Medical and Health Sciences > Health sciences
Divisions: Faculty of Medical Science
Depositing User: Gordana Panova
Date Deposited: 09 Nov 2017 12:31
Last Modified: 09 Nov 2017 12:31
URI: https://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/18430

Actions (login required)

View Item View Item