Рехабилитација на спортски повреди на колено

Merdzhan, Alidzhan and Nikolovska, Lence (2015) Рехабилитација на спортски повреди на колено. Medicus, информативен гласник на јавното здравство - Штип, 10 (23). pp. 31-33. ISSN 1857-5994

[thumbnail of Медикус бр. 23, 2015г..pdf]
Preview
Text
Медикус бр. 23, 2015г..pdf

Download (433kB) | Preview
[thumbnail of NL 1.pdf]
Preview
Text
NL 1.pdf

Download (460kB) | Preview

Abstract

Спортските повреди не се случуваат само кај професионалните спортисти. Според меѓународната статистика, спортските повреди се застапени од 10 до 15 % од сите повреди. Меѓу повредените има многу мал број на активни спортисти, додека мнозинството го сочинуваат спортистите - рекреативци, бидејќи нивниот тренинг не е прилагоден според нивните функционални способности и не се доволно физички подготвени за спортот кој што го тренираат. Повредите на коленото се најчести кај лицата кои што се бават со фудбал заради наглите промени во движењето, па коленото не може да ги издржи силите на инерција кои што се јавуваат притоа. Најчесто настануваат повреди на надворешните или внатрешните лигаменти, повреди на менискусот, фрактури на пателата, додека фрактурите на останатите коски на коленото се поретки.

Item Type: Article
Subjects: Medical and Health Sciences > Basic medicine
Medical and Health Sciences > Health biotechnology
Medical and Health Sciences > Health sciences
Divisions: Faculty of Medical Science
Depositing User: Tose Krstev
Date Deposited: 14 Feb 2017 12:38
Last Modified: 14 Feb 2017 12:38
URI: https://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/17389

Actions (login required)

View Item View Item