Состојби и перспективи во туризмот, економијата и бизнис логистиката во Република Македонија - пленарен реферат -

Dimitrov, Nikola (2016) Состојби и перспективи во туризмот, економијата и бизнис логистиката во Република Македонија - пленарен реферат -. In: Состојби и перспективи во туризмот, економијата и бизнис логистиката во Република Македонија, 28 May 2016, Stip, Macedonia.

[thumbnail of Никола Димитров, Состојби и перспективи во туризмот,...пленарен реферат,pdf.pdf]
Preview
Text
Никола Димитров, Состојби и перспективи во туризмот,...пленарен реферат,pdf.pdf

Download (727kB) | Preview

Abstract

Важна дејност која значително партиципира во економскиот развој на Република Македонија е туризмот. Туризмот на различни начини влијае на социјалниот, културниот и економскиот живот во нашата држава. Туризмот претставува дејност која во Р. Македонија се практикува повеќе децении и истиот остварува видливи економски резултати. Туризмот претставува услужна динамична економска категорија подложна на промени. Туризмот како економски бизнис не е возможен ако логистички не е поткрепен и обезбедуван.

Item Type: Conference or Workshop Item (Paper)
Subjects: Social Sciences > Economics and business
Social Sciences > Other social sciences
Social Sciences > Social and economic geography
Divisions: Faculty of Tourism and Business Logistics
Depositing User: Nikola Dimitrov
Date Deposited: 16 Dec 2016 13:09
Last Modified: 16 Dec 2016 13:09
URI: https://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/16830

Actions (login required)

View Item View Item