Адолесценцијата прикажана во романот „Супер девојче“ од Томе Арсовски

Denkova, Jovanka (2016) Адолесценцијата прикажана во романот „Супер девојче“ од Томе Арсовски. Детињство. Часопис о књижевности за децу, XLII (3). pp. 40-45. ISSN 0350-5286

[thumbnail of detinjstvo2016.2.pdf]
Preview
Text
detinjstvo2016.2.pdf

Download (822kB) | Preview

Abstract

Во овој труд се разработува темата за адолесценцијата преку романот „Супер девојче“ од Томе Арсовски. Во трудот се претставува преминот од дете во адолесцент, исто така се претставени дел од карактеристики на самиот период, дел од проблемите со кои се соочуваат адолесцентите, но и како ги разрешуваат и сл.

Item Type: Article
Subjects: Humanities > Languages and literature
Divisions: Faculty of Philology
Depositing User: Jovanka Denkova
Date Deposited: 13 Dec 2016 15:04
Last Modified: 13 Dec 2016 15:04
URI: https://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/16809

Actions (login required)

View Item View Item