Водич за соодветно приспособување

Poposka, Zaneta and Shavreski, Zvonko and Amdiju, Natasa (2014) Водич за соодветно приспособување. OSCE Mission to Skopje and Commission for Protection from Discrimination, Skopje. ISBN 978-608-4630-76-0

[thumbnail of Vodic za SP_Final_MK.pdf]
Preview
Text
Vodic za SP_Final_MK.pdf

Download (761kB) | Preview

Abstract

Водичот го појаснува значењето, опсегот, отворените прашања и дискусиите за прашањето на соодветно приспособување како анти-дискриминациски правен институт, и дава примери
од компаративните искуства на други држави со подолга традиција во примена на истиот, а со цел да им помогне на практичарите во разбирањето и неговата примена. Водичот се состои од пет поглавја и два анекса.

Item Type: Book
Subjects: Social Sciences > Law
Divisions: Faculty of Law
Depositing User: Zaneta Poposka
Date Deposited: 07 Oct 2016 10:58
Last Modified: 07 Oct 2016 10:58
URI: https://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/16404

Actions (login required)

View Item View Item