Научната фантастика во современата македонска проза за деца и млади

Denkova, Jovanka (2009) Научната фантастика во современата македонска проза за деца и млади. In: Научна конференција „Савремени тренутак књижевности за децу у настави и науци“, 8 мај 2009, Врање, Србија.

[thumbnail of sovremen-trenutak.pdf]
Preview
Text
sovremen-trenutak.pdf

Download (1MB) | Preview

Abstract

Скромниот корпус на научно фантастични романи во современата македонска проза за деца сепак, покажува приврзаност кон современите текови во европската и светска научно фантастична литература за деца и млади. Сите посочени романи ги содржат сите структурни елементи карактеристични за научната фантастика. Тука пред сè, се мисли на темите кои се среќаваат во научната фантастика, како мотивот на утопијата, мотивот на спејс-операта (space opera), есхатолошкиот мотив, темата на роботот, присуството на софистицирани научно-технолошки откритија, присуството на разни суштества и чудовишта со фантастичен и неверојатен изглед, итн.

Item Type: Conference or Workshop Item (Paper)
Subjects: Humanities > Languages and literature
Divisions: Faculty of Philology
Depositing User: Jovanka Denkova
Date Deposited: 21 Nov 2012 18:24
Last Modified: 08 May 2014 07:29
URI: https://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/1558

Actions (login required)

View Item View Item