„Заборавениот колосек” од Глигор Поповски - крик кон општествената совест

Denkova, Jovanka (2008) „Заборавениот колосек” од Глигор Поповски - крик кон општествената совест. Современост, 56 (2). pp. 102-109. ISSN 0038-5972

[thumbnail of sovremenost2-2.pdf]
Preview
Text
sovremenost2-2.pdf

Download (785kB) | Preview

Abstract

Романот Заборавениот колосек обработува една мошне актуелна и пред сѐ болна тема од нашето секојдневно живеење. И претходно Глигор Поповски докажа дека секогаш е во тек со актуелното живеење на нашата младина, но овојпат се чини дека се надмина себеси. Зборувајќи за децата од улица, авторот упатува силен апел не само до луѓето кои се компетентни за таа проблематика, туку и до сите нас - да вложиме максимални напори за интеграција на овие деца што секојдневно ги гледаме по улиците, мостовите и каде ли уште не, во општеството. Тоа се деца заборавени од општеството, надлежните органи, па најчесто и од најблиските. Со романот Заборавениот колосек, Глигор Поповски како да се обидува да ја разбуди нашата совест, да им посветиме двојно повеќе внимание и грижа на ваквите деца, кои секојдневното скитање по улиците може да ги завее по грди патишта.

Item Type: Article
Subjects: Humanities > Languages and literature
Divisions: Faculty of Philology
Depositing User: Jovanka Denkova
Date Deposited: 21 Nov 2012 10:39
Last Modified: 08 May 2014 07:33
URI: https://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/1548

Actions (login required)

View Item View Item