Егзотизмот на времето во научната фантастика за деца

Denkova, Jovanka (2010) Егзотизмот на времето во научната фантастика за деца. Литературен збор (4-6). pp. 105-107. ISSN 0024-4791

[thumbnail of Конечен труд за Литературен збор.doc] Text
Конечен труд за Литературен збор.doc

Download (260kB)

Abstract

Специфичниот хронолошки пристап во третирањето на концептот на категоријата време, им дава можност на авторите на научната фантастика да им понудат на своите читатели мноштво необични авантури, во непознати и фантастични предели, да ги поттикнат на размислување не само за минатото, туку пред сè за нашиот сегашен начин на живот на планетата Земја, кој, без сомнение, има силен одраз врз нашата заедничка иднина.

Item Type: Article
Subjects: Humanities > Languages and literature
Divisions: Faculty of Philology
Depositing User: Jovanka Denkova
Date Deposited: 21 Nov 2012 10:39
Last Modified: 21 Nov 2012 10:39
URI: https://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/1547

Actions (login required)

View Item View Item