Еден антиутописки роман

Denkova, Jovanka (2008) Еден антиутописки роман. Современост (4). pp. 148-154. ISSN 0038-5972

[thumbnail of VECNIOT TANIZ.doc] Text
VECNIOT TANIZ.doc

Download (157kB)

Abstract

Во романот „Вечниот Таниз“, над човештвото се надвиснува уште една катаклизма, која не произлегува ниту од вонземна цивилизација, ниту од роботите, како продукти на човекот. Имено, опасноста постои заради гаснење на човековиот род заради недоволна употреба на неговите потенцијали што доведува до гаснење на неговите биолошки потенцијали.

Item Type: Article
Subjects: Humanities > Languages and literature
Divisions: Faculty of Philology
Depositing User: Jovanka Denkova
Date Deposited: 21 Nov 2012 09:46
Last Modified: 21 Nov 2012 09:46
URI: https://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/1544

Actions (login required)

View Item View Item