Боите на животот

Denkova, Jovanka (2010) Боите на животот. Современост (1). pp. 172-174. ISSN 0038-5972

[thumbnail of НЕКОИ ЧУДНИ БОИ -КНИГА ПОЕЗИЈА ОД ВАСИЛ ТОЦИНОВСКИ.doc] Text
НЕКОИ ЧУДНИ БОИ -КНИГА ПОЕЗИЈА ОД ВАСИЛ ТОЦИНОВСКИ.doc

Download (55kB)

Abstract

Стихозбирката за деца „Некои чудни бои“ од Васил Тоциновски убаво кореспондира со сензибилитетот на современото дете, но нема да погрешиме ако кажеме дека таа има вонвременски карактер, зашто во неа ќе се пронајдат и современите деца, но и децата кои сеуште живеат и ќе живеат и во нас, возрасните.

Item Type: Article
Subjects: Humanities > Languages and literature
Divisions: Faculty of Philology
Depositing User: Jovanka Denkova
Date Deposited: 21 Nov 2012 09:25
Last Modified: 21 Nov 2012 09:25
URI: https://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/1539

Actions (login required)

View Item View Item